Ardahan kaşarı denetimsiz üretilirken, Kars kaşarı logolu olarak satılacak

Kategori: ARDAHAN GAZETESİ Güncelleme: 02.08.2016 14:41:33 Toplam 3597 defa okunmuştur.

Ardahan kaşarı denetimsiz üretilirken, Kars kaşarı logolu olarak satılacak

Her alanda geri kalan Ardahan’da kaşarlar denetimsiz olarak üretilirken, başlatılan çalışmalar sonucu Kars kaşarı almış olduğu logo ile satılacak. Karslı kaşarı üreticilerine, Coğrafi işareti alınan ve logosu belirlenen Kars kaşarı için eğitim verildi. Bundan böyle logosu olmayan kaşarlar Kars kaşarı olarak satılamayacak.
Coğrafi işareti alınan Kars kaşarı bundan sonra logoyla satılacak. Yarışma sonucu belirlenen logo, düzenlenen eğitimle Karslı kaşar üreticilerine tanıtıldı. Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği tarafından Serhat Kalkınma Ajansına sunulan ve destek almaya hak kazanan “Coğrafi İşaretli Kars Kaşarı Üreticilerinin Problemlerinin Belirlenmesi, Çözümler, Eğitimi ve Örgütlenmesi” projesi kapsamında Uzman Eğitici Derya Nizam tarafından bölge illerindeki peynir üreticileri ve bazı kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütü temsilcilerine eğitim verildi. Derya Nizam, logonun sadece coğrafi işaret tescil belgesinde yer alan üretim tekniklerini kullanan üreticiler tarafından kullanılabileceğini söyledi. Coğrafi işaret ve logo kullanmanın avantajlarını anlatan Nizam, daha sonra üreticilerin sorularını cevapladı.
Coğrafi İşaret Denetim Komisyonu Üyesi ve SERKA temsilcisi Mehmet Suda, “Kars Kaşar Peynirinin coğrafi işaretinin korunabilmesi için üreticilerin örgütlenmesi gerekiyor. Coğrafi İşarette örgütlenmenin sağlanması ile önce kalite korunacak, daha sonra üretici ve tüketici bilinçlenecek. Ardından örgütlenme içerisindeki otokontrol sistemiyle üreticilerin kendini denetleyeceği bir sistem ortaya çıkmış olacaktır” dedi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
   • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
   • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
   • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
   • Facebook ile Giriş Yap  
   • KULLANICI GİRİŞİ
   • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
   • YORUM YAZ
   • Ardahan kaşarı denetimsiz üretilirken, Kars kaşarı logolu olarak satılacak