Ardahan?da çiftçiye zirai aletleri verilmeye başladı

Kategori: POSOF Güncelleme: 22.06.2011 09:32:36 Toplam 7049 defa okunmuştur.

Ardahan?da çiftçiye zirai aletleri verilmeye başladı
               Ardahan ili, ilçe ve köylerinde tarımla iştigal eden 315 çiftçiye %50 destekli zirai alet dağıtımına başlanmıştır. Ardahan İl Tarım Müdürlüğüne başvuruda bulunan çok sayıda çiftçinin durumları incelenmiş ve bunların arasında şartları uygun görülen 315 şahsa ot balyalama, patos ile benzeri çeşitli zirai aletlerin verilmesi sağlanmıştır. 1.900 bin TL tutarında olan aletlerin tahsis edildiğine dair 315 çiftçinin isimlerini içere listeler Ardahan Tarım İl Müdürlüğü binası önüne asılarak ilan edilmiş, isimlerini listede görenler sevinirken, isimleri listede bulunmayanlar ile üzülmüş ve kendilerine haksızlık yapıldığını ileri sürmüşlerdir.
             Zirai alet alacak çiftçilerin isimlerinin açıklanması üzerine, bu aletleri satan firmalarda harekete geçmiş ve köylere kadar giderek aletlerini satmanın gayreti içerisine girmişlerdir. Aletleri pek tanımayan çiftçilere satış yapmak için harekete geçen firmalar, bölgemiz şartlarına pek uygun olmayan mallarını satmaya çalıştıkları görülürken, çiftçide nasıl olsa %50 destekle aletleri aldığında, ne gibi bir alet olduğunu bilmeden adeta kapışıyorlar.  Zirai aletlerin %50?lik kısmını destek olarak Devlet satıcı firmalara öderken, bunun %50 bedeli de Tarım Kredi Kooperatiflerine borçlanarak karşılanıyor. Bu krediden yararlanmak için çiftçilerin temin vermeleri gerekiyor. Çiftçi traktörünü teminat olarak gösterirken, Kooperatif yetkilileri, ?Senin traktör çok eskidir. Bunu teminat kabul edemeyiz. En azında 10 yaşından daha yukarı modelde traktör getirmeniz gerekiyor? demeleri çiftçileri sıkıntıya düşürüyor.
Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Ardahan?da çiftçiye zirai aletleri verilmeye başladı