Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, üniversite bünyesinde bir kalkındırma vakfı kurulması amacıyla çalışma başlattı.

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, üniversite bünyesinde bir kalkındırma vakfı kurulması amacıyla çalışma başlattı.

“ARÜ Kalkındırma Vakfı” adıyla faaliyete geçmesi beklenen vakfın kuruluşu öncesi Vali Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve Ardahanlı esnafların geniş katılımı ile toplantı düzenlendi.
Ardahan Üniversitesi’nin daha hızlı büyümesi ve her alanda kalkınması amacıyla vakıf kurma yoluna gittiklerini söyleyen Rektör Mehmet Biber, kuruluş aşamasında ilin tüm dinamikleriyle istişarede bulunmak amacıyla toplantı düzenlediklerini söyledi. Rektör Biber, toplantıda vakfın kurulması halinde yapılacak çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Toplantıda konuşan Vali Bilmez ise Ardahan Üniversitesinin halkın üniversitesi olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Bu üniversite, Ardahan halkının üniversitesidir. Güzel bir üniversite kurulmuş, konum olarak, kampüs olarak kendisini ispatlamış bir üniversite ve belli bir aşamaya gelmiş. Bu noktaya gelmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum. Yine ilimizde ki en güzel sosyal tesis üniversitemizdedir. Üniversitemize hep birlikte sahip çıkacağız. İlgileneceğiz, varsa eksiklerinde yardımcı olacağız. Bu konuda biz özellikle dışarıda yaşayan Ardahanlılardan ilgi bekliyoruz. Kurulması planlanan vakıf, üniversitemizin kalkınmasına, büyümesine katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla buraya sunulacak olan maddi, manevi her türlü desteğiniz önemlidir. Burada ki göç olgusunu kırmalıyız. Ardahan nüfusunun altıda biri Ardahan’da yaşıyor, altıda beşi ise Ardahan dışında yaşıyor. Onun için Ardahan dışında yaşayan Ardahanlıların buraya sahip çıkması lazım. Ardahan’da bir güzellik gördüm. Türkiye’de nadir yerlerde rastlıyoruz. Farklı etnik kökenler sahip insanların kardeşçe yaşayabildiği, nadir illerden birisi. Böylesi güzel bir şehri sahipsiz bırakamayız. Katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Kurulacak olan vakfın da hayırlı hizmetler vermesini temenni ediyorum.”
AK Parti Milletvekili Atalay ise Ardahan Üniversitesinin ilime katkı sunması anlamında daha fazla büyümeye ve kalkınmaya ihtiyacı olduğuna değinerek, “Üniversitemiz genç bir üniversite ve henüz birkaç yaşında. Henüz kendisinden meyve alınacak yaşa gelmedi ama inşallah bunu göreceğiz. Bundan 10, 15 yıl önce, Ardahan’a bir üniversitenin açılacağını söyleselerdi belki hiç inanmayacaktık. Çok uzaklarda bir hayal olacaktı ama hamd olsun ki artık mezunlar veren bir üniversitemiz var. Takdir edersiniz ki eğitim bir süreçtir. Bizim ülkemizde eğitime daha çok vakıflar katkı sunmuştur. Varlıklı insanlarımız her zaman eğitim altına omuz vermiştir. Bugün üniversitemiz kuruluş aşamasında olan kalkındırma vakfı, Ardahan Üniversitesinin eğitimine, geleceğine katkı sunacaktır” dedi.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy da, ARÜ Kalkındırma Vakfı için, şehir-halk buluşması ve kaynaşması anlamında önemli bir girişim olduğunu kaydetti.
Haber: Şenol Kirman

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • ARÜ'de vakıf çalışmaları başladı