Ardahan Kalesi’nde düzenlenen ve bu yıl 17’ncisi gerçekleştirilen Ulusal Kültür ve Bal Festivali, iki gün boyunca devam eden etkinliklerin ardından final yaptı.

Ardahan Kalesi’nde düzenlenen ve bu yıl 17’ncisi gerçekleştirilen Ulusal Kültür ve Bal Festivali, iki gün boyunca devam eden etkinliklerin ardından final yaptı.

1 Eylül Cumartesi günü, Milli Egemenlik Parkında ki Atatürk anıtına Belediye çelenginin sunumuyla başlayan festival, Belediye Başkanı Faruk Köksoy'un açılış konuşmasının ardından, âşıkların sazlı sözlü türküleri eşliğinde Ardahan Kalesi'ne yürüyüşle devam etti.

Burada kurulan standların toplu açılış töreni yapıldı ve standlar ziyaret edildi. Belediye Konferans salonunda Arıcılık ve Arı Ürünleri sempozyumu da gerçekleştirilen festivalin ilk gününde, yerel yemek yarışmaları düzenlendi, yerel aşık ve sanatçılar konser verdi.

Posof’un meşhur deve oyunun da sergilendiği festivalde, Bağdeşen köyünün “Şişman” oyunu ile okçuluk ve güreş gösterileri sunuldu.

Gün boyu devam eden etkinliklerin ardından gece resmi açılış programı yapılan festivalde Vali Mehmet Emin Bilmez, Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ve Belediye Başkanı Faruk Köksoy katılımcıları selamlayarak, katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Festivalin ilk günü, Ardahan Belediyesi Kış Güneşi Halk Dansları ekibinin gösterisi ve Erdal Akkaya konseriyle sona erdi. Festivalin ikinci günü ise Ramazan Tabyası’nın bulunduğu Yıldızdağı’nda yamaç paraşütü etkinliğiyle start aldı. Vali Mehmet Emin Bilmez ve eşi Meral Bilmez ile Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, Rektör Mehmet Biber ve çok sayıda katılımcının yer aldığı etkinlikte, 4 sporcu Yıldızdağı’nın zirvesinden Ardahan ovasına atlayış gerçekleştirdi. Paraşütçülerin gökyüzünde ki gösterisi büyük beğeni topladı.

Daha sonra Ardahan Kalesi’nde devam eden etkinlikler kapsamında yöre aşıkları bal atışması yaptı, folklor ve semah gösterisi sunuldu. Bal yarışmalarında dereceye girenler ödüllerin verildiği festivalde KARSAD Yayla Korosu tarafından konser verildi. İş adamı Özgür Erdem İncesu'nun katkılarıyla iki gün boyunca yoğun katılımla devam eden festival, Oğuz Aksaç’ın konseriyle final yaptı.

/

/


/

/
/

/

/

/

/

/

/

/

/

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • BAL TADINDA FESTİVAL...