Mutfakların olmazsa olmazı patates ve kuru soğan cep yakmaya devam ediyor.

Mutfakların olmazsa olmazı patates ve kuru soğan cep yakmaya devam ediyor.

Ardahan’da Perşembe günleri kurulan kapalı halk pazarında 20 gün önce kilosu 6 liraya kadar çıkan soğan 4 liradan alıcı bulurken, patates de 2,5 lira ila 3 lira arasında alıcı buldu.

Ramazan Bayramı öncesinde hızla yükselişe geçen soğan ve patates fiyatları, yeni ürün hasadının başlamasıyla birlikte azda olsa düşüş yaşadı.

Ürünlerin küçüklüğü ve büyüklüğüne göre fiyatlar belirlenirken, eski ve yeni ürünlerde de fiyatların değişik gösterdiğini belirten pazar esnafı, fiyatların önümüzdeki süreçte yeni ürünlerin piyasaya sürülmesi ile daha düşeceğini açıkladı.

Ramazan Bayramı öncesinde artan patates ve kuru soğanın fiyatının istenilen düzeye düşmemesine vatandaşlar tepki gösterdi. Yapılan zamların planlı olduğunu ifade eden vatandaşlar tarım ülkesinde sebzenin bu kadar pahalı olmaması gerektiğini söylüyor.

Fiyatların pahalı olmasından yakınan bir vatandaş, “Yaz mevsimi olmasına rağmen patates ve kuru soğanın fiyatının düşmemesine tepki gösterdi. Devlet büyükleri tarım ülkesi olduğumuzu iddia ediyor. Tarım ülkesiysek patates ve kuru soğanın 1,5 lirayı geçmemesi lazım” şeklinde konuştu.

Fiyatların düşmemesinden şikâyetçi olan başka bir vatandaş ise, “Bu fiyatlar kabul edilemez. Vatandaşın temel ihtiyacı olan sebze fiyatları çok yüksek. Eskiden pazara geldiğimde patates ve soğanı 5’er kilo alıyordum. Şimdi 1 kilo patates ve 1 kilo soğan aldım. Fiyatlar böyle devam ederse yakında 1 kilo bile alamayacağız” ifadelerini kullandı.

Pazarda, Kuru soğan 4 liradan, patates 2,5-3 liradan, domates ve salata 5 liradan, taze fasulye 5 liradan, biber 3,5 liradan, patlıcan 3,5 liradan alıcı buldu.

KAPALI HALK PAZARINA HAVALANDIRMA YAPILSIN

Ardahan’da hava sıcaklığının iyiden iyiye hissedildiği bugünlerde kapalı halk pazarında havalandırma bölmelerinin olmaması nedeniyle içeride ki bunaltıcı sıcak rahatsız ediyor.

Havalandırma bölmeleri bulunmayan Halk Pazarında sıcaktan bunalan pazarcı esnafı ve alışverişe gelen vatandaşlar tepkide bulunarak, havalandırma yapılmasını istediler. Haber: Şenol Kirman

/

/

/

/

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Pazarda fiyatlar ateş pahası