Polisler, internet konusunda vatandaşları bilgilendiriyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından başlatılan ‘Sanal dünyada güvende misiniz?’ broşürleri Ardahan’da da Toplum Destekli Polisler tarafından vatandaşlara dağıtılmaya başlanıldı.
Gazetemizi ziyaret eden Ardahan İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polisleri, ‘Sanal Dünyada güvende misiniz?’ sloganı ile başlatılan ve son zamanlarda iyice artan sanal dünyada ki dolandırıcılık suçlarının önüne geçmek için vatandaşları bilgilendirmek amacıyla broşür dağıtmaya başladıklarını belirttiler.
Ardahan İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polisleri, dağıtılan broşürlerde bulunan bilgiler hakkında açıklamalarda bulundular.
TELEFONUM ÇALINDI NE
YAPMALIYIM?
Önce cep telefonu çalınan, gasp edilen veya kaybolan kişilerin, cihazın haberleşme bağlantısının kesilmesi için Bilgi teknolojileri Kurumu Bilgi ve İhbar Merkezine (0312) 294 94 94 nolu telefona başvurması gerekmektedir. 7 gün 24 saat kesintisiz olarak çalışan BTK Bilgi ve İhbar Merkezi’ni arayarak çalıntı ihbarında bulunmanızla cep telefonunuzun öncelikli olarak iletişimi kesilecek, dolayısı ile şifrenizin çalınma riski azaltılacaktır. Sonra BTK telefonunuzun gsm şirketi ile irtibat kurarak kullanımı engelleyecektir. Fakat cep telefonunuzun bulunması için Cumhuriyet Savcılığına IMEI numaranızın yazılı olduğu bir şikayet dilekçesi ile başvurmanız gerekmektedir. Eğer cep telefonunuzun içeriğindeki bilgi, belge, resim, kullanıcı adı ve şifre gibi bilgiler suç oluşturacak şekilde kullanıldıysa zaman geçirmeden 155 Polis İmdat hattını arayın veya SİBER POLİS birimlerine başvurun.
TELEFONUMUN İÇİNDE NE ÇOK ŞEY VARMIŞ…
Akıllı telefonların hayatınızda daha çok yer alması ile birlikte sahip olduğunuz önemli kişisel bilgilerin, cep telefonunuzun çalınması veya kötü yazılımlarla ele geçirilmesi halinde; NE YAPMALISINIZ?
Facebook, twitter, linkedin ve bunu gibi kolayca erişebilinen kişisel hesaplarınızın şifresini web ortamında derhal değiştirin. Özellikle banka hesaplarınızla alakalı sorun yaşamamak için durumu bankanıza hemen bildirin. Akıllı telefonunuzu değiştirirken yada tamir için verdiğinizde e-posta hesaplarınızın, kişisel bilgilerinizin ve fotoğraflarınızın kötü niyetli kişilerin eline geçebileceğini unutmayın. Özel fotoğraflarınızı cep telefonunuzda bulundurmamaya dikkat edin. Özel yazışmalarınız bittiğinde hemen silin.
KAMERALI SOHBET
İnternette tanımadığınız kişilerin kameralı sohbet istek mesajlarına cevap vermeyiniz. Web kameralı sohbetlerde yaptığınız tüm görüşmeler sesli ve görüntülü olarak görüştüğünüz kişini tarafından çok kolay kaydedilebilir. Kaydedilen görüntüler kötü niyetli kişiler tarafından size zarar verecek şekilde kullanılabilir. Arkadaşlarınız bile olsa, sizin ve ailenizin özel hayatınızla ilgili fotoğraf ve görüntülerini paylaşmayın.
DİKKAT EDİN!
İnternette gezinirken ihtiyaç duyduğunuz yazılım ve uygulamalardan ücretsiz olanlarına inanmayın. Çünkü bu tür uygulamaların içerisinde sizi mağdur edecek kötü yazılımlar, siz farkında olmadan bilgisayarınıza yüklenebilir. Lisanslı yazılımlar kullanın. Güncel antivirüs yazılımları kullanın. Toplu internet hizmeti sunan yerlere dikkat edin. Telefonunuzun ekran şifresi olsun. Akıllı telefonunuzda ki mobil uygulamalara ve hesaplara dikkat edin.
YA E- POSTANIZ ÇALINIRSA?
Unutmayınız ki e-posta adresinizin bir çok uygulama ve internet hizmetinizin giriş noktasıdır.
Bankacılık, alışveriş ve sosyal medya gibi internet ortamında tanımlı olan e-posta adresinizin çalınması halinde mağdur olabilirsiniz. Bu nedenle tek bir e-posta adresi yerine birden fazla e-posta adresi ve farklı güvenli şifreler oluşturarak mağdur olmaktan kurtulabilirsiniz. Ayrıca diğer güvenlik doğrulamalarını da yerine getirmeyi unutmayın. Haber: Şenol Kirman

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Sanal dünyada güvende misiniz?