Ardahan'ın Çıldır İlçesinde bulunan Akçakale adasına Kars imar plan çalışması yapıyor, Ardahanlı siyasetçiler ne yapıyor? diye soruyoruz.

Çıldır Gölü’nün büyük bir bölümünün Ardahan’a ait olması ve Akçakale Yarımadasının da tamamının Çıldır ilçesi sınırları içerisinde yer almasına rağmen Kars Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Akçakale Yarımadasını Kars’a bağlı olarak gösterdi. 

Kars Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Akçakale Alparslan Adasının Ardahan Çıldır İlçe sınırlarında olduğu halde, kütük ev iskelesi, Akçakale Alparslan Adasına imar plan çalışması yapıldığını duyurdu. 

Akçakale Yarımadasının Kars’ın Arpaçay ilçesi sınırları içerisinde yer aldığının belirtilmesi Ardahanlıların tepkilerine neden oldu. 

Ardahanlılar kendilerine ait olan Çıldır Gölü’ne ve Akçakale Yarımadasına sahip çıkarken, başta AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay ve yetkililer konu hakkında sessiz kalmaya devam ediyor.  

Kars Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden yayınlanan duyuruda şu ifadelere yer verildi;

“Kars İli Arpaçay İlçesinde sınırları içerisinde yer alan Akçakale Yarımadası Çıldır Ve Lavaş Gölleri Nitelikli Doğal Koruma Alanı– Çıldır Gölü İskelesi (KARS) yapılmasına ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı.

Kars İli Arpaçay İlçesinde sınırları içerisinde yer alan Akçakale Yarımadası Çıldır Ve Lavaş Gölleri Nitelikli Doğal Koruma Alanı – Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanına Çıldır Gölü İskelesi (KARS) yapılmasına ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı (KNİP-36854343) ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı (KUİP-36867895), 1 nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109. maddesi hükümleri ile 3194 sayılı İmar Kanununun 9. maddesi uyarınca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) tarafından 04.11.2022 tarihinde onaylanmış olup bahse konu koruma amaçlı nazım ve uygulama imar planı 03.01.2023 tarihinde İl Müdürlüğümüzün ilan panosunda ve “kars.csb.gov.tr” adlı internet sitesinin “duyurular” kısmında 1 (bir) ay süre ile askıya çıkarılmıştır”.

 /
Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
   • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
   • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
   • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
   • Facebook ile Giriş Yap  
   • KULLANICI GİRİŞİ
   • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
   • YORUM YAZ
   • SİYASİLER NEDEN SUSUYOR