Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Ardahan İl Müdürü Aziz Boz, vergi ve bazı alacakların yapılandırılmasıyla ilgili 7143 sayılı yasadan yararlanmak isteyen borçlu işveren ve sigortalılar için yapılandırma müracaatlarının 31 Temmuz 2018 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Ardahan İl Müdürü Aziz Boz, vergi ve bazı alacakların yapılandırılmasıyla ilgili 7143 sayılı yasadan yararlanmak isteyen borçlu işveren ve sigortalılar için yapılandırma müracaatlarının 31 Temmuz 2018 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

7143 sayılı Kanuna göre SGK’ ya borcu olan İşveren, Sigortalı ve Hak Sahiplerine yeni bir fırsat daha sunuyor.

Ardahan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bilgilendirme yapıldı.

Yapılan açıklama göre, yapılandırmadan kimlerin faydalanacağı, neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler verilirken, Yapılandırma kapsamına sigorta primi borçları, işsizlik sigortası, sosyal güvenlik destek primi İdari para cezası, damga vergisi, Eğitime Katkı Payı, Özel İşlem Vergisi, Emeklilik Keseneği, Kurum Karşılığı borçları, işsizlik sigortası, 31 Mart 2018 tarihi önce bitirilmiş olan inşaatların asgari işçilikten dolayı çıkmış olan fark prim borçları, yine isteğe bağlı sigorta prim borçları, topluluk sigortası, üçüncü kişilerden kaynaklanan rücu alacakları da girdi.

İdari Para Cezalarının yüzde 50’si ile gecikme cezaları ve zamlarının silindiğini de belirten Boz, “31 Mart 2018 tarihinden önce yapılan tespitlere ilişkin olup 18 Mayıs 2018 tarihi itibariyle ödenmemiş olan idari para cezası asıllarının yüzde 50’si ile 18 Mayıs.2018 tarihine kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın, kanunda belirtilen süre ve şekilde ödenmesi hâlinde, idari para cezası asıllarının kalan yüzde 50’si ile idari para cezasına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir” dedi.

Boz, yapılandırma için son başvuru tarihinin 31 Temmuz 2018 olduğunu ve en yakın Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekmekte olduğunu ifade ederek “İşverenlerimiz ayrıca e-Sigorta yoluyla online ortamda yapabilmektedir. Yapılandırılan borçları 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte ödenebilecek. Taksitler iki ayda bir ödenecektir. Yapılandırma hakkını kaybetmemek için vadeli ödeme seçeneğini tercih edenlerin ilk taksitini, peşin ödemeyi tercih edenlerinse peşin ödemelerini en geç 31 Ağustos 2018 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir” diye konuştu.

Boz, ayrıca yapılandırma müracaatlarının alınabilmesi için İl Müdürlüğümüz ve Göle Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğümüzün hafta sonu Cumartesi ve Pazar (28-29/Temmuz 2018) günlerinde açık olacağını bildirdi.  Haber: Şenol Kirman

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • SON GÜN 31 TEMMUZ. UZATILMAYACAK!