Vekil Öğüt, “Ardahan’a havaalanı yapılmazsa eylemlere başlayacağız” tehdidinde bulundu

Kategori: ARDAHAN HABER Güncelleme: 28.01.2015 13:41:39 Toplam 2084 defa okunmuştur.

Vekil Öğüt, “Ardahan’a havaalanı yapılmazsa eylemlere başlayacağız” tehdidinde bulundu

 

 

              Ardahan’ın bütün sorunları ile ilgilenen ve sorunlara çözüm bulmak için farklı girişimler yapan ilimiz Milletvekili Ensar Öğüt, “Ordu’da, Giresun’da ve Rize’de havaalanı yapılıyor, destekliyoruz. Ancak Ardahan’a da yapılmasını istiyoruz. Eyer Ardahan’a havaalanı yapmazsa  eylemlere başlayacağız” tehdidinde bulundu.

                  Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt,  Ardahan’a havaalanı talebini her platforma taşımaya ve gerçekleşmesi için çalışmalarını sürdürüyor.  Öğüt, yapılan KİT Komisyonunda hava limanları ile ilgili  konular görüşülürken, Ardahan havaalanı talebini tekrar gündeme getirerek, “Bakın, ben kimsenin havaalanına karşı değilim. Ordu’da, Giresun’da güzel bir havaalanı yapılıyor; hayırlı olsun, bitmek üzere, tebrik ediyorum. Rize’de bir havaalanı yapılıyor, deniz doldurulacak. Destekliyorum. Yani, Ardahan’da düz ova var, kamulaştırmada da fazla bir para yok. Ardahan’a da havaalanı yapılmalıdır” dedi.

                   Bölgeye yatırım yapılması, bölgeye gidip gelinmesi ve bölgedeki göçün durması  için Ardahan’a kesinlikle havaalanı yapılmasının şart olduğunu dile getiren Vekil  Öğüt, “Ardahan’a havaalanı açılmasını niçin istiyoruz? Çünkü Ardahan’ın iki tane sınır komşusu var: Biri Gürcistan, biri Ermenistan. Bizim hem Ermenistan, hem Gürcistan havaalanından faydalanacak,  hem ulusal ve hem de uluslararası bir havaalanı olacak.” diye konuştu.

                 Öğüt, “Bölgede yatırım yok, fabrika yok, iklim şartlarına, hava şartlarına, diğer koşullara baktığınız zaman kimse gitmiyor. Şimdi, bölgede bir üniversite açıldı, doğru dürüst bütçe gönderilmiyor ve bölgeye dış güçler göz dikmiş, bölge boşalıyor” diyerek tepkilerini de dile getirerek, bir kez daha bölgeye hizmet yapılması çağrısında bulundu.

                  Yer yer tartışmaların yaşandığı Komisyonda konuşan Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt konuşmasında şu görüşleri dile getirdi:

                  Şimdi, Sayın Genel Müdüre şunu soracağım: Rize’ye havaalanı yapılıyor mu veya programda hangi iller var şu anda, yakında? Şimdi, denizi doldurarak havaalanı yapılacakmış, doğru mu? Doğru, değil mi?

              Sayın Başkan, benim bölgem, Kars, Ardahan, Iğdır. Bu bölge kırk üç yıl Rus işgali altında kalmış, daha sonra bağımsızlık kazanmış bir bölgedir ve benim bölgem Türkiye'nin bölünmüş haritasında Ermenistan’ı göstermektedir. Ermenistan Türkiye'den tazminat ve toprak talep etmektedir, biliyorsunuz.

               Bu anlamda da Ermenistan, Güney Ermenistan dediği Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı Dağı dâhil bir bölgeyi çizmektedir. Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti devleti yetkilileri o bölgenin boşalması için elinden gelen ne varsa yapıyorlar. Korkunç bir göç var, o göç sonucunda bölge boşalıyor. İnanın, samimi söylüyorum, şu anda 97 bine inmiş tüm Ardahan’ın nüfusu.

                Bölgede yatırım yok, fabrika yok, iklim şartlarına, hava şartlarına, diğer koşullara baktığınız zaman kimse gitmiyor. Şimdi, bölgede bir üniversite açıldı, doğru dürüst bütçe gönderilmiyor ve bölgeye dış güçler göz dikmiş, bölge boşalıyor. “Bölgede havaalanı yıllardan beri yapılacak, yapılacak.” diyorlar yapılmıyor ama ne yazık ki…

                  Bakın, ben kimsenin havaalanına karşı değilim. Ordu’da, Giresun’da güzel bir havaalanı yapılıyor; hayırlı olsun, bitmek üzere, tebrik ediyorum. Rize’de bir havaalanı yapılıyor, deniz doldurulacak. Yani, Ardahan’da düz ova var, kamulaştırmada da fazla bir para yok.

               Şimdi biz o zaman, Sayın eski Başbakan, şimdiki Cumhurbaşkanıyla beraber Gürcistan’a gittik. Gürcistan’a dediler ki “Ya, Rize ve Artvin’de havaalanı yok. Gürcistan’da bir havaalanı yapalım, Batum’a.” Türkiye dünya kadar para verdi, Batum’a bir havaalanı yaptırdı. Neydi o havaalanın anlamı? Rize ve Artvin yararlansın. Şimdi, bura yetmediği gibi, Trabzon daha yakın, ora da yetmediği gibi deniz doldurularak yapılıyor. Hayırlı olsun, tebrik ederim, çok güzel, destekliyorum ben Rize’ye havaalanı yapılmasını ama Ardahan’a yapılması lazım. Neden?  Çünkü bölge yerleşim alanından uzak, İstanbul’a, Ankara’ya uzak. 1 milyondan fazla insan yaşıyor. Kars Havaalanını kullanıyoruz. Kars 100 kilometre, gidip gelme olmuyor. Bölgeye yatırım yapılması anlamında, bölgeye gidip gelinmesi anlamında, bölgedeki göçün durması anlamında Ardahan’a kesinlikle havaalanı yapılması lazım. Niçin? Çünkü Ardahan’ın iki tane sınır komşusu var.  Biri Gürcistan, biri Ermenistan. Bizim hem Ermenistan, hem Gürcistan havaalanından faydalanacak, hem ulusal, hem uluslararası bir havaalanı olacak. Bu anlamda Erzurum’un Şenkaya, Olur, Oltu; Artvin’in Şavşat ve Yusufeli, Ahıska, Ermenistan bir bölge olarak yararlanacağı için uçaklar da rahatlıkla gidip gelecektir.

                  Bu konuyla ilgili, Sayın Genel Müdür Bey, çalışma var mı? Ki bir çalışma olduğunu ben biliyorum. O çalışma sonucunda buraya havaalanı yapılacak mı, yapılmayacak mı? Yani, buna net bir cevap verin, biz ona göre bakalım, biz de ona göre tedbirimizi alalım. Yani, eksi 30-40 derecede orada bayrak bekliyorsak, vatanı bekliyorsak niçin oraya havaalanı yapılmıyor da, başka yere öncelik tanınıyor? Bu çok önemlidir.

                  Bunu rica ediyorum. Bu, programa alınacak mı, alınmayacak mı? Alınmayacaksa, o zaman biz kendimize göre bir şey yapacağız. Eğer “Alınmayacak, yapmayacağız.” Diyorsanız, o zaman biz nereye gidelim, ne yapalım? Şimdi orada göç veriyor insanlar, boşaldı. Bölge boşalırsa bölge kime kalacak, onu bana söyleyin. Ya, devletin politikası bölgeyi boşaltıp Ermenistan’a teslim etmektir. 

                Tutanaklara geçsin diye ben söylüyorum. Yani sizin politikanızla “O bölge boşalsın, insan varlığı kalmasın. Bölgeyi de Ermenistan’a elli yıl sonra teslim edelim.” mi diyorsunuz? Onun için havaalanı şarttır, yapılması lazım. 

                 Mehmet Domaç  “Ensar Bey, kavga çıkacak şimdi.” diyor. Çıkarsa çıksın, ben kavgaya varım, bu iş için kavgaya varım. Ben saygı duyuyorum herkese, ama şunu söylüyorum: Kesinlikle, Rize’ye yapılıyorsa karşı değiliz. Deniz dolduruyorsa, benim Ardahan ovasına da yapılmasını istiyorum. Oraya daha pahalıya mal oluyor kardeşim.

             Teşekkür ediyorum. Sayın Genel Müdür buna somut bir cevap versin. Biz 2015 yılında mutlak suretle programa alınmasını istiyoruz, alınmadığı takdirde biz de kendimize göre eylemlerimizi yapacağız.

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Vekil Öğüt, “Ardahan’a havaalanı yapılmazsa eylemlere başlayacağız” tehdidinde bulundu